Angraecum cultriforme
Występowanie:
Wschodnia Afryka. Naturalne siedlisko tych roślin sięga na południe aż do Natalu w Południowej Afryce, oraz obejmuje Malawi, Mozambik, Zimbabwe, Zambię, Tanzanię i Kenię. Storczyk ten występuje w wilgotnych, wiecznie zielonych lasach oraz w lasach na nadbrzeżnych wydmach. Jego siedlisko to ciepłe obszary nadbrzeżne, ale spotyka się też te rośliny na obszarach lasów pokrywających góry w Kenii, południowej Tanzanii i Zimbabwe, gdzie znajdowano je nawet na wysokościach 2200 m. Rośliny rosną zwykle w pobliżu rzek, często nisko przy gruncie na pniach drzew, konarach i małych gałązkach.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 41°C i 3°C. Średnia wilgotność waha się od 63% w grudniu do 77% we wrześniu. Opady od 28 mm w styczniu do 130 mm we wrześniu. Średnie temperatury (dzień/noc) od 21,1/10,0°C w styczniu do 26,2/20,1°C w lipcu. Okres kwitnienia: Lato.
Uwagi różne:
W Południowej Afryce rośliny kwitną od wiosny do jesieni, natomiast w Zimbabwe latem i jesienią.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Epifit o monopodialnym typie wzrostu osiągający 8-28 cm wysokości.
Pseudobulwy:
Brak. Wydłużona łodyga jest prosta lub zakrzywiona i ma 2 krawędzie. Młoda roślina ma zieloną łodygę, która z wiekiem szarzeje. Przy podstawie łodyga często zwiesza się z podtrzymującego pnia, wyginając się następnie pod kątem prostym, z liśćmi odwracającymi się w jedną stronę. Liczne, mięsiste, szaro-zielone korzenie o średnicy 15 mm wyrastają wzdłuż łodygi.
Liście:
Liście mają 2-6 cm długości i 0,5-0,8 cm szerokości. Liczne liście są oddzielone od siebie o około 0,8-0,9 cm, wyrastając w dwóch rzędach wzdłuż łodygi. Mają one kształt od paseczków do sierpów, barwę od żółtawo-zielonej do różowawo-zielonej i czasem ciemniejsze plamki. Liście mają 2 ostro zakończone, bardzo nierówne płatki przy wierzchołku.
Kwiatostan:
Kwiatostan ma 3-4 cm długości. Wyrasta z węzła położonego naprzeciw liścia, zwykle poniżej najmłodszych korzeni na łodydze. Pędu kwiatowego nie należy usuwać po przekwitnięciu, ponieważ w kolejnych sezonach może mieć miejsce nawet 4-krotne kwitnienie.
Kwiaty:
Na każdym kwiatostanie wyrasta pojedynczy, słodko pachnący kwiat, a kilka kwiatostanów może dawać kwiaty w tym samym czasie. Małe kwiaty, o barwie od różowej do zielonawo-brązowej mają 1,6 cm średnicy. Warżka kwiatów unosi się do góry (nie jest odwrócona) i ma lekko nadętą ostrogę o długości do 2,5 cm. Lancetowate płatki okółka zewnętrznego mają do 1,8 cm długości i zwężają się stopniowo w długie, ostro zakończone wierzchołki. Płatek grzbietowy jest prosty i wyprostowany, ale zwykle proste, ukośnie skierowane boczne płatki mają czasem sierpowaty kształt i zakrzywiają się tak, że ich końce krzyżują się za warżką. Płatki okółka wewnętrznego są wąskie, poziomo ułożone, lancetowate, osiągają do 1,4 cm długości i stopniowo zwężają się tworząc wydłużone, ostre zakończenie. Rozkładają się szeroko na wszystkie strony przy podstawie, ale zakrzywiają się wraz z długością, tak że ich końce często skierowane są prawie prosto do przodu. Warżka o kształcie owalno-lancetowatym jest bardzo wklęsła, ma 0,8-1,2 cm długości, wydłużony, zwężający się, ostro zakończony wierzchołek, oraz ostrogę, która może być prosta lub lekko zakrzywiona. Prętosłup ma 2 mm długości.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |